www.nefrologia.sk -> Aktuality v nefrológii a hypertenziológii ! ISSN 1336-7498      RSS, Atom
 Rozšírené  
vyhľadávanie  
Hľadať: 
DomovNa stiahnutieFórumZaslať abstraktReklamaAutori
March 26, 2017 
 Nefrológia
· Chronická renálna insuficiencia
· CKD a KV komplikácie
· Diabetická nefropatia
· Hemodialýza a CAPD
· Hypertenzia a obličky
· Hypertenzia v gravidite
· Liečebné stratégie
· Renálne sydrómy
· TIN, IMC
· Transplantácia obličiek
· Diéty
· Zdravotnícke reformy
· Pracoviská
· Kongresy
· Slovenská nefrologická spoločnosť
· Pre pacientov

 Zaujímavé www stránky
· Atlas renálnej patológie
· Nefrológia
· Hypertenziológia
· Ostatné

 Ostatné
· Úvodná stránka
· Ankety (všetky)
· Bleskovky
· Fórum
· Hry
· Inzercia
· Mapa stránky
· Na stiahnutie
· Najčítanejšie články
· Odoberanie noviniek
· Témy (všetky)
· Vyhľadávanie
· Zaslať abstrakt
· Zaslať pripomienku

 Partneri
Naši partneri:
www.medialyz.eu
www.rossi.sk
www.rastieme.sk
www.dobrymed.sk

Inzulínová rezistencia, hyperinzulinémia a poškodenie obličiek: Mechanizmy a dôsledky
CKD a KV komplikácie

Väčšina základných zložiek metabolického syndrómu, menovite diabetes mellitus typu 2, hypertenzia, obezita, alebo nízke hladiny HDL cholesterolu, nehľadiac na existenciu veľkých rizikových faktorov pre kardiovaskulárne choroby, bola asociovaná tiež so zvýšeným rizikom chronickej choroby obličiek.Ale niekoľko epidemiologických štúdií, realizovaných cez minulé roky naznačuje, že ústredná zložka syndrómu, teda inzulínová rezistencia, ako aj kompenzačná hyperinzulinémia, sú nezávisle na sebe asociované so zvýšeným nárastom prevalencie chronickej choroby obličiek. Okrem toho štúdie podporujú existenciu niekoľkých patomechanizmov spájajúcich inzulínovú rezistenciu a hyperinzulinémiu s poškodením obličiek. Inzulín sám o sebe podporuje proliferáciu renálnych buniek a stimuluje produkciu iných dôležitých rastových faktorov, ako je inzulínu podobný rastový faktor 1 (insulin-like growth factor 1) a transformujúci rastový faktor beta. Inzulín tiež reguluje expresiu receptora pre angiotenzín II typu 1 v mesangiálnych bunkách, zvyšujúc tak škodlivé účinky angiotenzínu II v obličkách, a stimulujúc produkciu a aktivitu endotelínu-1 obličiek. Okrem toho inzulínová rezistencia a hyperinzulémia sú spojené s klesajúcou endotelovou produkciou kysličníka dusného a so zvýšeným oxidačným stresom, ktorý  tiež súvisí s progresiou diabetickej nefropatie. Tento prehľad analyzuje potenciálne mechanizmy, pomocou ktorých inzulínová rezistencia a hyperinzulinémia môžu prispievať ku poškodeniu obličiek.

Kľúčové slová: hyperinzulinémia, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm, diabetes mellitus, angiotenzín,  nefropatia, endotel.

Autori:

Serafidis PA, Ruilope LM.
Hypertension / Clinical Research Center, Department of Preventive Medicine, Rush University Medical Center, Chicago, Ill., USA., Máj 2006.

Zdroj: Link.


 
 Súvisiace odkazy
· Viac o CKD a KV komplikácie
· Článok pridal MUDr. Eva Kolesárová


Najčítanejší článok na tému CKD a KV komplikácie:
Antidiabetické mechnizmy inhibítorov angiotenzín-konvertujúceho enzýmu a blokátorov receptora pre angiotenzín II: ako ďalej renín- angiotenzínový systém


 Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý


 Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok


Nefrologia.sk

Odborný garant: MUDr. Eva Kolesárová
Technická podpora: Štefan Kolesár
Tento server dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov.
Nefrologia © 2005-2006 design by stevko. Webová stránka je určená len pre lekárov, farmaceutov, študentov medicíny a farmakológie a odborných pracovníkov v oblasti. Informácie na týchto stránkach boli svedomito a zodpovedne zostavené. Napriek tomu nepreberáme žiadnu zodpovednosť za správnosť resp. úplnosť údajov. MUDr. Eva Kolesárová a iní na príprave stránky sa podieľajúci partneri nezodpovedajú za škody vzniknuté na základe týchto informácií. Každé využitie informácií je na vlastné riziko užívateľa. Za obsah ponúk tretích strán, na ktoré sa odkazuje (hyperlinky), sú zodpovední len autori týchto stránok. Medicínske informácie na našich stránkach, nechcú a nesmú v žiadnom prípade nahradiť lekárske poradenstvo, diagnózu a ošetrenie.
ISSN 1336-7498
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.09 sekúnd